שאלות נפוצות על אוסטאוארטריטיסאוסטאוארטריטיס – שאלות נפוצות ותשובות

מהו מפרק וכיצד הוא מורכב?

מפרק הנו מפגש בין שתי עצמות או יותר, המאפשר תנועה. סביב המפרק ישנה מעטפת או קופסית הנקראת קפסולה (או קופסית), ורצועות המייצבות את המפרק. בתוך המפרק קיימת ממברנה סינוביאלית ותפקידה בחילוף חומרים במפרק, הזנה וכן יצירה של הנוזל הסינוביאלי - המכיל חומצה היאלורונית.

תפקידו של הנוזל הסינוביאלי להזין את הסחוס ולהוות נוזל סיכה לתנועה חלקה של המפרק. קצות העצם במפרק מצופות בשכבת סחוס הנקרא סחוס היאליני. תפקידו של הסחוס הנו להגן על קצות העצם, לשמש שכבה בולמת זעזועים וליצור פני שטח חלקים החיוניים לתנועה חלקה של המפרק.

שכבת הסחוס מורכבת מתאי סחוס אשר נמצאים על גבי רשת של סיבי קולגן ופרוטאוגליקנים וכן 70% מים. שילוב זה של מרכיבים מקנה חוזק ועמידות יחד עם גמישות ואלסטיות, תכונות החיוניות לתפקודו של הסחוס.

מהי אוסטאוארטריטיס?

אוסטאוארטריטיס היא מחלה ניוונית דלקתית וכרונית של המפרק. מדובר בשינויים המתרחשים בסחוס המפרק. שינויים אלו לרוב קשורים לגיל ולעתים גם מתרחשים לאחר פציעות של המפרק.

שכיחות המחלה עולה עם הגיל. בקרב מחצית מאוכלוסיית בני 65 ומעלה, ניתן להבחין בשינויים שחיקתיים במפרקים בצילומי הרנטגן . בשנים האחרונות ישנה עליה קבועה בתוחלת החיים כך ששכיחות האוסטאוארטריטיס גם היא בעליה מתמדת.

במחלת מפרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס), נוצר חוסר איזון בין תהליכי יצירה והרס של תאי סחוס, חל שינוי ביחס בין מרכיביו השונים ובמבנה החלבונים המרכיבים את הסחוס. עקב כך הסחוס מאבד מגמישותו, מאבד מיעילותו לבלום זעזועים ופני השטח שלו אינם חלקים עוד כפי שהיו וכך מתחיל תהליך של שחיקה מתמשכת. תהליך זה גורם לתגובה דלקתית במפרק, לעתים ליצירה של נוזל במפרק. הנוזל הנותר בעקבות הגירוי הדלקתי אינו זהה במרכיביו לנוזל הנורמלי הנמצא במפרק. ריכוז החומצה ההיאלורונית בו יורד והיא איננה משמשת כחומר סיכה יעיל.

כאשר נוצר נוזל בכמות רבה, הוא נוטה להתרכז באזור בו ההתנגדות היא נמוכה ולכן נוטה להתנקז באספקט האחורי של הברך ונוצרת מעין ציסטה אחורית בברך. ציסטה זו מכונה בייקר ציסט – Backer’s cyst . הציסטה עשויה להיות אסימפטומטית או לגרום לכאב מקומי בברך. כך למעשה בתהליך האוסטאוארטריטיס יש שילוב של שחיקת סחוס בברך עם תהליכי דלקת.


אוסטיאוארטריטיס- אילו מפרקים מעורבים?

לרוב מדובר במפרקים נושאי משקל ולכן המפרק השכיח ביותר הנו מפרק הברך. כמו כן, תתכן מעורבות של מפרק הירך, הכתף, המרפק, הקרסול, כף היד ועמוד השדרה. לעתים המפרק הראשון המעורב במחלה הוא המפרק שבין האגודל לשורש כף היד  (Carpometacarpal joint). תתכן גם מעורבות של המפרקים הקטנים של אצבעות הידיים והופעה של בליטות גרמיות בשולי המפרקים הללו.

שלא כמו מחלות מפרקים אחרות הנגרמות על רקע תהליכים אוטואימוניים (מחלות ראומטיות), והמערבות מערכות שונות בגוף, באוסטאוארטריטיס ישנה מעורבות של מפרקים בלבד ללא איברים אחרים בגוף.


אוסטאוארטריטיס- מה הם סימני המחלה?

מחלת מפרקים ניוונית מפתחת באופן איטי והדרגתי. הסימן העיקרי לאוסטאוארטריטיס הנו כאב במפרק. בתחילה הכאב מופיע בשעת פעילות והליכה ממושכת, ונעלם בשעת מנוחה. בהמשך הכאב מופיע גם במנוחה. לעתים יש תחושה של חריקות וחיכוך של המפרק, מלווה במעין כאב חד ו "ונעילה של המפרק".
תתכן הצטברות של נוזל בברך - היווצרות של ציסטה באספקט אחורי (ציסטה ע"ש בייקר).

עם התקדמות המחלה יתכן שינוי בצורת המפרק ועיוות ציר המפרק. עקב הימנעות מהפעלת המפרק שנובעת מכאב, ייתכנו חולשה ודלדול של השרירים הסובבים. 

אוסטאוארטריטיס- מהם גורמי הסיכון העיקריים להופעת המחלה?

 • גיל: 65 ומעלה
 • מין:  שכיח בנשים פי 3
 • משקל יתר
 • תורשה:  ישנה נטייה משפחתית ללקות במחלה זו 
 • עומס מכאני:  אנשים העוסקים בעבודה פיסית ועומס אינטנסיבי על המפרקים
 • מחלות הורמונאליות שונות 
 • זיהומים קודמים במפרק
 • טראומה קודמת: לאחר חבלות ושברים במפרק וסביב המפרק, לאחר פציעות סחוס המפרק.
 • פריקה של מפרקי הירכיים בגיל הינקות והילדות

אוסטאוארטריטיס- כיצד מאבחנים?

האבחנה של מחלת מפרקים ניוונית מתבצעת על פי תיאור התלונות מפי המטופל, בדיקה גופנית ובדיקות העזר.

 • סיפור המחלה (אנמנזה) - הרופא יקשיב לתלונות המטופל ויזהה את המאפיינים שתוארו בתשובה הקודמת. הרופא יברר באם מעורבים מספר מפרקים ובמידה שכך יש לברר אם מדובר במחלת מפרקים ראומטית. כמו כן יש חשיבות להיסטוריה רפואית כללית, לתרופות אותן המטופל נוטל ולגורמי הסיכון.
 • בדיקה גופנית - ראשית הרופא יתרשם ממראה המפרק, באם יש עיוות או נפיחות של המפרק. בהמשך תתבצע בדיקה גופנית שתכלול מישוש וזיהוי רגישות על פני המפרק וכן בדיקה של טווח התנועה ויציבות המפרק. הבדיקה הגופנית הינה כלי חשוב ביותר עבור הרופא בקביעת הטיפול המתאים.
 • בדיקות העזר - בדיקת העזר העיקרית לאבחנה של אוסטאוארטריטיס היא צילומי הרנטגן. בצילומים ניתן לראות סימנים לשינויים שחיקתיים במפרק, לרבות; היצרות המרווח המפרקי, היווצרות של בליטות גרמיות בשולי המפרק (אוסטאופיטים), ציסטות מתחת לקו הסחוס והסתיידויות.
  חשוב לציין שלא תמיד ישנה התאמה בין ממצאי הצילומים לתלונות המטופל. לעתים בצילומים יש  שינויים שחיקתיים ניכרים ללא תלונות רבות מצד המטופל. גם ההפך יתכן, לעתים יש תלונות והגבלה ניכרת ואילו בצילומי הרנטגן השינויים הנצפים אינם קשים. לכן לצורך אבחנת המחלה הרופא משלב את תלונות המטופל, הבדיקה הגופנית והצילומים. לרוב בדיקות אלו מספיקות לצורך אבחנת המחלה. 

 בדיקות דם אינן יעילות לאבחנה של אוסטאוארטריטיס, אלא בשלילת מחלת מפרקים ראומטית.

אוסטאוארטריטיס- מהן דרכי הטיפול?

הטיפול באוסטאוארטריטיס מותאם לכל מטופל באופן אישי על פי תלונותיו, מגבלותיו ומצבו הרפואי הכללי.
דרכי הטיפול נחלקות לשני סוגים, הטיפול השמרני (קרי – לא ניתוחי ) והטיפול הניתוחי. ברוב המקרים נהוג להתחיל בטיפול השמרני בניסיון למנוע או לדחות את הצורך בהתערבות ניתוחית.

לינקים לעוד מידע על מחלת אוסטאוארטריטיס:

http://www.arthritistoday.org/about-arthritis/types-of-arthritis/osteoarthritis/treatment-plan/oa-medications-2.php

  http://www.arthritisresearchuk.org/arthritis-information/conditions/osteoarthritis.aspx

http://www.nhs.uk/conditions/osteoarthritis/Pages/Introduction.aspx

http://www.arthritis.ca/page.aspx?pid=941

http://www.webmd.com/osteoarthritis/

http://www.arthritis.org/arthritis-facts/disease-center/osteoarthritis.php

http://www.rheumatology.org/practice/clinical/patients/diseases_and_conditions/osteoarthritis.asp

http://www.niams.nih.gov/Health_Info/Osteoarthritis/ 

 

לטיפול ב-אוסטאוארטריטיס עם synvisc one להקלה בכאב עד 12 חודשים