מהי אוסטאוארטריטיס?אחד הגורמים הנפוצים ביותר של בעיות ברכיים

מיליוני אנשים סובלים מהיווצרות בעיות ברכיים על בסיס יומי וזקוקים להקלה. אוסטאוארטריטיס היא סוג הארטריטיס השכיח ביותר ומחלת הפרקים הנפוצה בעולם.

אוסטאוארטריטיס היא מחלת מפרקים כרונית המתבטאת בכאבים במפרק, בנוקשות ובירידה בתפקודו. זו המחלה השכיחה ביותר הפוגעת במפרקים הסינוביאליים והיא אחת הבעיות הכרוניות הנפוצות באוכלוסיות מערביות.

אוסטאוארטריטיס עשויה לערב את כל המפרקים בגוף, אך היא נפוצה בעיקר במפרקי הברכיים, ירך וכף היד.

במפרק בריא הנוזל הסינובאלי הקיים משמש כחומר מסכך (נוזל סיכה) של המשטחים הנעים במפרק, כמקור ההזנה של הסחוס במפרק וכחומר בעל יכולת לספיגת זעזועים. כאשר הנוזל הסינובאלי נפגם כתוצאה מהתהליך הדלקתי, יעילותו יורדת ונפגעת יעילותו בהגנה על המפרק. זו אחת הסיבות להיווצרות בעיות ברכיים ולתחושת הכאב המאפיינת את המחלה.

באוסטאוארטריטיס נפגעים כל חלקי המפרק – סחוס, עצם תת סחוסית, נוזל סינובאלי, קופסית המפרק והרצועות המייצבות אותו. המחלה מתפתחת כתוצאה מניסיון של הגוף לתקן את נזקי היום-יום הנגרמים למפרק עקב השימוש בו. בתהליך התיקון מופרשים חומרים שונים הגורמים לגירוי דלקתי של חלקי המפרק. כחלק מהגירוי הדלקתי יורד ריכוז החומצה ההיאלורונית, המשמשת כחומר סיכה במפרק והנמצאת באופן טבעי בנוזל הסינובאלי, והנוזל מאבד את יעילותו כמסכך של חלקי המפרק. 

בעיות ברכיים נפוצות ב-אוסטאוארטריטיס:
 
A - סחוס הברכיים נשחק
B - עשויות להתפתח בליטות גרמיות בעצמות הברכיים
C - נוזל המפרק מאבד את תכונותיו הטבעיות


זיהוי הסימנים והסימפטומים של בעיות ברכיים במחלת אוסטאוארטריטיס